İlk Dişten İtibaren Bebeklerde Diş Temizliği

İLK DİŞTEN İTİBAREN BEBEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

İlk dişlerin sürmesiyle birlikte bebeklerin ağız temizliği oldukça önem kazanmaktadır. Çünkü bebek beslenmesinde önemli yeri olan anne sütü, devam sütü ya da çeşitli formülasyondaki mamaların tümü çürük yapıcı etkiye sahiptir. Ağız hijyenine gereken özenin gösterilmediği bebeklerde, çıkan ilk süt dişlerinde renklenme ve hemen ardından çürük oluşumu sıklıkla özlenmektedir. Etkili ağız temizliği ile kolaylıkla bu durumun önüne geçilebilir. Bu sayede hem dişler erkenden çürümemiş olur, hem de bebeğinizin ileride yaşayabileceği diş çürüğü kaynaklı diş ağrıları, diş kaynaklı enfeksiyonlar, diş kayıpları ve buna bağlı gelişen diğer bütün sorunlar engellenebilir.

ilk diş

Nasıl Fırçalamalıyız?

6. aydan itibaren bebeklerde diş temizliği için silikon uçlu parmak fırçalardan yararlanabilirsiniz. Baş parmağınıza takarak dişlerin tüm ön, arka ve kesici/çiğneyici yüzeylerini temizlemeniz gerekir. Henüz dişlerin sürmeye başlamadığı dişsiz alanları ise temiz, pamuklu, yumuşak tülbent ya da steril gazlı bezle temizlemeye devam edebilirsiniz.

Günde Kaç Kez Fırçalamalıyız?

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yapacağımız temizlik yeterli olmakla birlikte burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus gece beslenmeleridir. Bebeğinizin uyku esnasında dişlerinin de temiz olması gerekir. Çünkü uyku sırasında azalan tükürük akışıyla birlikte dişlerin üzerinde kalan süt/mama artıkları hızlı gelişen çürüklere sebep olmaktadır. Bu nedenle gece beslenmesi sonrasında ya da beslendikten hemen sonra uyumaya devam edeceği gündüz saatlerinde de beslenmenin hemen ardından mutlaka diş temizliği yapılmalıdır.

Hangi diş macunu kullanmalıyız?

Etkili bir ağız hijyeninin sağlanması, bebeğin genel sağlığı, büyüme ve gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Bebeğinizin ilk dişlerinin sürmesiyle birlikte Türk çocuk diş
hekimleri ile birlikte formüle edilen ‘Bonny Tiny Koruyucu Diş Jelini kullanabilirsiniz. Ağız temizliğinin ardından, dişlere krem şeklinde az miktarda (mercimek kadar) uygulayacağınız Bonny Tiny Koruyucu Diş Jeli, içeriğindeki kolostrum ve kazein gibi doğal süt proteinleri ile dişleri çürüklere karşı korur. Paraben, SLS, titanyum dioksit, renklendirici gibi kimyasalları ve 3 yaş altı hastalarımız için önermediğimiz florürü içermez. Dişlerin üzerine çok az miktarda uygulanması yeterlidir. Sonrasında su ile temizlemenize gerek yoktur.

Son olarak sizlere küçük bir öneride bulunmak isteriz. Anlattığımız bu bilgilerin uygulamasını görmek için Atatürk Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalının hazırladığı YouTube videosunu izleyebilirsiniz

İlk diş temizliğine dair daha fazla bilgi almak için makalelerimizi inceleyin

Instagram hesabımızda çocuk diş macunu ve koruyucu diş jeli konusunda bilgilendirici içeriklerimiz yayınlanmaktadır. Markamıza ve ürünlerimize dair güncel paylaşımları takip etmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Paylaş:

Picture of Bonny Tiny

Bonny Tiny

Yönetici, Editör.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Popüler Konular

Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu - Kolostrumlu Koruyucu Diş Jeli

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin.

YouTube Kanalımıza Abone Olun.

Popüler Blog Yazıları

Sepet
Scroll to Top