Erken Çocukluk Çağı Çürüğü (Biberon Çürüğü) Nedir?

Biberon Çürüğü

ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ (BİBERON ÇÜRÜĞÜ) NEDİR?

BİBERON ÇÜRÜĞÜ

Bilimsel tanım olarak süt dişlenmenin başlamasından, daimi dişlerin sürmeye başladığı döneme kadar bebek ve çocuklarda bir veya daha fazla diş grubunda görülen diş çürüklerine genel olarak erken çocukluk çağı (EÇÇ) çürükleri denilmektedir. Erken çocukluk çürükleri genellikle 5 yaş altında sıklıkla görülmektedir. Günümüze kadar farklı isimlendirmeleri olsa da halk arasında süt çürüğü ya da biberon çürüğü olarak da bilinmektedir.

EÇÇ ya da bilinen ismiyle biberon çürükleri, düşünülenin aksine sadece biberon kullanımına, sadece anne sütü ya da sadece anne sütüyle beslenmenin kısa sürdüğü ve formül mamalara geçildiği durumlara bağlı meydana gelmez. Aslında çürüklerin esas sebebi oral hijyen eksikliğidir. Yani bebeğin bakımından sorumlu ebeveynlerin, bebeğin ağız hijyenini yeterince sağlayamamasından kaynaklanmaktadır.

biberon çürüğü
Biberon Çürüğü

Sevgili ebeveynler, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi bebeğinizin ağız temizliğine doğumdan hemen sonra başlanmalıdır. Yapısal olarak sağlıklı süt dişlerinde etkili ağız hijyeninin sağlanması, erken çocukluk çağı çürükleri ya da bilinen ismiyle biberon çürüklerinin engellenmesinde yeterlidir. Etkili ağız hijyeni için süt dişlenme tamamlanana kadar Türk çocuk diş hekimleri ile birlikte formüle edilen Bonny Tiny Koruyucu Diş Jeli’ni süt dişlenmenin tamamlandığı ve çocuklarımızın ebeveyn gözetiminde kendi dişlerini fırçalamaya başladıkları dönemden itibaren Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu’nu kullanabilirsiniz.

Diğer Bonny Tiny Soru – Cevap makalelerine göz atmak için tıklayınız.

Instagram hesabımızda çocuk diş macunu ve koruyucu diş jeli konusunda bilgilendirici içeriklerimiz yayınlanmaktadır. Markamıza ve ürünlerimize dair güncel paylaşımları takip etmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Paylaş:

Picture of Bonny Tiny

Bonny Tiny

Yönetici, Editör.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Popüler Konular

Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu - Kolostrumlu Koruyucu Diş Jeli

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin.

YouTube Kanalımıza Abone Olun.

Popüler Blog Yazıları

Sepet
Scroll to Top