Çocuklarda Diş Fırçalama

ÇOCUKLARDA DİŞ FIRÇALAMA

Sevgili anne & babalar, bu yazımızda sizlerle süt dişlenmenin tamamlanmasının ardından, çocuklarda diş fırçalama ile ilgili dikkat edilmesi gereken konuları paylaşacağız.
Fakat öncesinde belirtmeliyiz ki bizler; çocuklarımıza verdiğimiz öğütlerle değil, takındığımız tavır ve alışkanlıklarımızla örnek oluruz. Bu sebeple, çocuğumuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmadan önce kendimiz bu alışkanlığı edinmeliyiz.

çocuklarda diş fırçalama
Çocuklarda Diş Fırçalama

Çocuk diş hekimleri olarak, etkili ve doğru diş fırçalamayı çocuğunuzun büyüme gelişim dönemlerine göre anlatmayı daha doğru buluyoruz.

Yenidoğan döneminden bebeklik döneminin sonuna kadar olan, aynı zamanda süt dişlenmenin de tamamlandığı 2 yaş dönemine kadar ağız hijyeni ebeveynler
tarafından daha önceki yazılarımızda anlatıldığı şekilde sağlanmalıdır. Bu dönemde etkili bir ağız hijyenini sağlamak için Bonny Tiny Koruyucu Diş Jeli kullanabilirsiniz.

Bebek Diş Macunu olarak ürettiğimiz koruyucu diş jeli hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.


İlk çocukluk dönemi olarak adlandırılan 3-6 yaş dönemi çocuklar için özerkliğin başladığı dönem olarak da düşünülebilir. Bu yaş grubunda henüz el yetenekleri etkili fırçalamaya yetecek kadar gelişmemiştir. Fakat kendi dişlerini kendileri fırçalamak isterler. Burada siz ebeveynlere düşen görev, çocuğunuzun bu konudaki hevesini kırmadan diş fırçalama alışkanlığını kazanmasına yardımcı olmaktır. Esas temizlik ebeveyn tarafından yapıldıktan sonra fırça kendi dişlerini fırçalaması için çocuğa verilmelidir. Daha kolay fırçalamaları için kalın saplı, küçük başlıklı, yumuşak kıllı çocuk diş fırçaları edinebilirsiniz. Sevdikleri renkler, çıkartmalar ya da çizgi film karakterlerinin olduğu ürünler, diş fırçalarını sevmelerine ve diş fırçalamaya karşı istek duymalarını sağlar.

Çocuklarda Diş Fırçalama

Diş aralarının da temizliğine dikkat edilmelidir. Fırça ile temizliğin yeterli olmadığı durumlarda ebeveynlerin yardımıyla diş ipi ile özellikle arka dişlerin araları temizlenmelidir. Yine bu dönem ve sonraki gelişim dönemlerinde etkili ağız hijyenini sağlamak için Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu kullanabilirsiniz.

Orta çocukluk (okul) dönemi olarak bilinen 7-12 yaş dönemi çocuğunuzda beden gelişiminin yanında zihinsel olarak da önemli ilerlemelerin olduğu dönemdir. Bu dönemde ebeveynlere düşen görev çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlığının devam ettiğinden emin olmaktır. Bu yaş grubuna orta boyda ve kılları orta sertlikte manuel diş fırçaları veya elektrikli diş fırçaları kullanılabilir. Diş aralarının temizliği ihmal edilmemeli, mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Bu dönemde de etkili ağız hijyenini sağlamak için Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu kullanabilirsiniz.

Çocuk Diş Macunu olarak ürettiğimiz özel formüllü diş macunumuz hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.


• Ergenlik dönemi yani 13-17 yaş döneminde ise artık daimi dişlenme dönemine geçilmiştir. Ergenlik döneminden kaynaklanan çeşitli diş eti hassasiyetleri yaşanabileceğinden bu dönemde ebeveynlere düşen görev, önerilen aralıklarla mutlaka diş hekimi kontrolüne götürmeleri ve yine çocuklarının diş fırçalama etkinliği ve sıklığını kontrol etmeleridir.

Son olarak sizlere küçük bir öneride bulunmak isteriz. Çocuklarda diş fırçalama ve bebeklerde diş fırçalama konusunda anlattığımız bu bilgileri bir de Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Osman GÖNÜLAL‘ın eğitici videosundan izleyebilirsiniz.

Diğer Bonny Tiny Soru – Cevap makalelerine göz atmak için tıklayınız.

Daha hızlı ve sürekli bir iletişim için sosyal medya hesaplarımızı takip edip bu kanallar aracılığıyla sorularınızı iletebilirsiniz.

Instagram: BonnyTinyCom

Facebook : BonnyTinyCom

Twitter     : BonnyTinyCom

Mail          : info@bonnytiny.com

Paylaş:

Picture of Bonny Tiny

Bonny Tiny

Yönetici, Editör.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Popüler Konular

Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu - Kolostrumlu Koruyucu Diş Jeli

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin.

YouTube Kanalımıza Abone Olun.

Popüler Blog Yazıları

Sepet
Scroll to Top