Bebek ve Çocuk Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

BEBEK VE ÇOCUKLARDA DİŞ MACUNU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sevgili anne & babalar, bu yazımızda sizlere bebek ve çocuklarda diş macunu kullanma yaşı, macun seçimleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi vereceğiz. Bonny Tiny ailesi olarak bu konudaki rehberimiz bilimsel çalışmalar olacaktır. Diğer blog yazılarımızdan farklı olarak daha detaylı bilgi edinmek ya da bilimsel kaynak görmek isteyen değerli okurlarımız yazının sonunda kaynakları bulabilirler. Keyifli okumalar dileriz.

Diş Macunu Kullanmaya Ne Zaman Başlamalıyız?

Çocuk diş hekimleri olarak bizlere sorulan soruların başında “çocuklarda diş macunu kullanım yaşı” gelmektedir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA), Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD), Avrupa Çocuk Diş Hekimliği Akademisi, Amerikan Pediatri Derneği (AAP) ve en önemlisi Türk Pedodonti Derneği bebeklerin ilk dişlerinin sürmesinden itibaren çocuk diş macununu kullanabileceklerini belirtmiştir. Fakat yaş gruplarında göre kullanılan macunlarda olması gereken bazı özellikler vardır.

Çocuk Diş Macunu

Neden Her Yaş Grubuna Ayrı Diş Macunu Kullanmalıyız?

Bu konudaki ayırıcı faktör çocuk ve yetişkin diş macunlarının koku, tat ve renk gibi fiziksel özellikleri değildir. Diş çürüklerinin oluşumunun önlenmesi için etkili diş fırçalamanın yanında diş sert dokularını koruyan içerikte diş macunlarına ihtiyacımız vardır. Koku, renk ve tat yönünden kabul edilebilir diş macunu seçeneklerinin arasında değerlendirme yaparken dikkat etmemiz gereken husus, bu diş macunlarının içerdikleri florür miktarıdır.

1) 6 aydan itibaren yüksek çürük riski olan bebekler için macunun 500ppm florür içerebileceği belirtilmişse de tükürmeyi bilmeyen hastalarda dışarıdan alınan florür kaynakları bilinmediğinden/kontrol edilemediğinden bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır.

Not: Ülkemizde şebeke sularındaki florür miktarı ilden ile farklılık göstermekte ve küçük yaş grubunda yüksek miktarlarda florür alımları diş yapısının bozulmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple Bonny Tiny Koruyucu Diş Jelinde florür yoktur.

2) 2-6 yaş grubu arasındaki çocuklar için önerilen florür miktarı 1000ppm ve bezelye tanesi kadar büyüklükteki macunun yeterli olduğu bildirilmiştir.

3) 6 yaşından büyük çocuklarda ebeveyn kontrolünde 1450 ppm florür içeren diş macunlarının ebeveyn kontrolünde yutulmadan kullanılabileceği bildirilmiştir.

Bebek ve Çocuklarda Diş Macunu Seçimi

Temiz İçerikli Diş Macunu Nedir?

Bonny Tiny ailesi olarak çocuklar için özel olarak ürettiğimiz ürünlerimiz aşağıdaki KİMYASALLARI İÇERMEZ.

Bonny Tiny Koruyucu Diş JeliBonny Tiny Çocuk Diş Macunu
ParabenParaben
SLSSLS
TitanyumdioksitTitanyumdioksit

Kaynaklar: Yanıkoğlu F, Çelik ZC, Çelik H, Arslantunalı Tağtekin D. Macunlamanın püf noktaları. Arslantunalı Tağte- kin D, editör. Diş Macun ve Kremleri. 1. Baskı. An- kara: Türkiye Klinikleri; 2020. p.67-70.

Instagram hesabımızda çocuk diş macunu ve koruyucu diş jeli konusunda bilgilendirici içeriklerimiz yayınlanmaktadır. Markamıza ve ürünlerimize dair güncel paylaşımları takip etmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Çocuk Diş Macunu Önerileri, Çocuk Diş Macunu Tavsiye, Çocuklar İçin Diş Macunu, Bebek Diş Macunu, Bebekler için Diş Macunu, Çocuklar İçin Florürlü Diş Macunu

Paylaş:

Picture of Bonny Tiny

Bonny Tiny

Yönetici, Editör.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara

Popüler Konular

Bonny Tiny Çocuk Diş Macunu - Kolostrumlu Koruyucu Diş Jeli

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin.

YouTube Kanalımıza Abone Olun.

Popüler Blog Yazıları

Sepet
Scroll to Top